wpdev-booking - en to pl translation catalogue (599 entries)

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Buy
pl: Kup

en: Booking
pl: Rezerwacja

en: Add booking
pl: Dodaj rezerwacje

en: Booking settings customizations
pl: Rezerwacja ustawieia szczegolow

en: Insert booking calendar
pl: Do

en: Booking calendar
pl: Kalendarz rezerwacji

en: Ok
pl: dobrze

en: Cancel
pl: anuluj

en: Type of booking:
pl: Rodzaj rezerwacji

en: For booking select type of booking resource
pl: Wybieraj rodzaj rezerwacji

en: Number of calendars:
pl: Ilosc kalendarzy

en: Select number of month to show for calendar.
pl: Wybierz ilosc miesiecy w kalendarzy do wgladu

en: Show:
pl: Pokaz

en: Booking form
pl: Formulasz rezerwacji

en: Only calendar
pl: Tylko kalendarz

en: Select what you want to show: booking form or only availability calendar.
pl: Do wyboru:forma do rezerwacji albo kalendarz

en: ID
pl: identyficaja

en: Info
pl: Informacja

en: Dates
pl: Daty

en: Wide days view
pl: Dlugie dni forma

en: Short days view
pl: Krotka forma

en: Actions
pl: Dzialaj

en: Edit reservation
pl: Edytuj rezerwacje

en: Edit notes
pl: Edytuj notatki

en: Edit Notes
pl: Edytuj notatki

en: This functionality exist at other version of Booking Calendar: %sProfessional%s, %sPremium%s , %sPremium Plus%s or %sHotel Edition%s.
pl: Ta funkcja istnieje tylko w wersji: %sProfessional%s, %sPremium%s , %sPremium Plus%s albo %sHotel Edition%s.

en: Standard
pl: Zwykla

en: Add new booking resource
pl: Doloz nastepne

en: Pending
pl: W oczekinwaniu

en: Approve
pl: Zaakceptowano

en: Delete
pl: Usun

en: Reason of cancellation here
pl: Powod anulowania

en: Send email notification to customer about this operation
pl: wyslij email

en: %sThere are no reservations.%s Please, press this %s button, when you edit %sposts%s or %spage%s. %sAfter entering booking you can wait for making  reservation by somebody or you can make reservation %shere%s.
pl: %sNie ma rezerwacji.%s Kliknij tutaj %s kiedy edytujesz %swpis%s albo %sstorne%s. %sNastepnie mozesz czekac az ktos zarezerwuje albo mozesz rezerwowac %stuta%s.

en: All incoming bookings
pl: Przyszle rezerwacje

en: Approved
pl: Zaackeptowane

en: Features
pl: Dokladniejszy opis

en: FAQ
pl: Pytania i odpowiedzi

en: Contact
pl: Napisz do nas

en: General
pl: Ogólnie rzecz biorac

en: Customization of
pl: Dostosowanie

en: settings
pl: Ustawienia

en: Fields
pl: Pola

en: Payments
pl: Zaplata

en: Cost and availability
pl: Koszt i do dyspozycji

en: Filters
pl: Filtry

en: Resources
pl: Udogodnienia

en: Users
pl: uztkownik

en: Buy now
pl: Kup teraz

en: Upgrade
pl: Udoskonal

en: Click to toggle
pl: Kliknij, aby przełączać

en: Main settings
pl: Glowne

en: Admin email
pl: rzadcy email

en: Type default %sadmin email%s for checking reservations
pl: Wpisz Rodzaj rzadcy %semail%s do sprawdzania rezerwacji

en: Show hints
pl: pokaz wskazowki

en: Show / hide hints
pl: pokaz wskazowki / ukryj je

en:  Check, if you want to show help hints at the admin panel.
pl: Sprawdź, jeśli chcesz pokazać wskazóweki do pomocy dla administratora.

en: Copyright notice
pl: Prawa autorskie

en:  Turn On/Off copyright %s notice at footer of site view.
pl:  wlacz/wylacz prawa autorskie %sw stopce.

en: Calendar settings
pl: Ustawienia kalendarza

en: Calendar skin
pl: Wyglad kalendarza

en: Select the skin of booking calendar
pl: wybierz wyglad  kalendarza

en: Number of months
pl: Ilosc miesiecy

en: month(s)
pl: Miesiace

en: year(s)
pl: Lata

en: Select your maximum number of months at booking calendar
pl: Najwysza ilosc miesiecy w kalendarzu rezerwacji

en: Start Day of week
pl: Tydzien zaczyna sie w

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Monday
pl: Poniedzialek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Sroda

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Friday
pl: Piatek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Select your start day of the week
pl: wybierz pierwszy dzien tygodnia

en: Multiple days selection
pl: wielodniowy wybor

en:  Check, if you want have multiple days selection at calendar.
pl: Sprawdz jezeli chesz miec wielodniowy wybor

en: Show settings of unavailable days of week
pl: Pokaz ustawienia dni niedysponowanych

en: Unavailable days
pl: dni niedysponowanych

en:  Check unavailable days for your visitors.
pl: Sprawdz dni niedysponowanych odwiedzajacych

en: Booking form settings
pl: ustawienia rezewacyjne

en: at booking form
pl: w formie rezerwacji

en:  Check, if you want to activate CAPTCHA inside of booking form.
pl: Sprawdz czy chesz CAPTCHA w formie rezerwacji

en: Show legend
pl: Pokaz legende

en: at booking calendar
pl: w kalendarzu rezerwacji

en:  Check, if you want to show legend of dates under booking calendar.
pl: Sprawdz czy chesz legende miec pod kalendarzem rezerwacji

en: Show settings of thank you message
pl: Pokaz szczegoly podziekowania

en: New reservation title
pl: nowy tytul do rezerwacji

en: %sshowing after%s booking
pl: %sukazjue sie po%s rezerwacji

en: Type title of new reservation %safter booking has done by user%s
pl: Tytul nowej rezerwacji %spo rezerwacji przez klienta%s

en: Showing title time
pl: Czas tytulu

en: %snew reservation%s
pl: %s nowe rezerwacjie%s

en: Type in miliseconds count of time for showing new reservation title
pl: w milisecondach czas nowej rezerwacji

en: Booking table settings
pl: Tabela rezerwacji

en: Bookings default order
pl: Kolejnosc rezerwacji

en: ASC
pl: Rosnąco

en: DESC
pl: malejąco

en: Select your default order of booking resources
pl: wybierz kolejnosc

en: Date Format
pl: Format daty

en: Custom
pl: Szczegolny

en: Type your date format for showing in emails and booking table. %sDocumentation on date formatting.%s
pl: napisz format daty tak jak bedzie wygladac w rezerwacji. %s Wiecej informacji na temat.%s

en: Dates view
pl: Wyglad daty

en: Select default type of dates view at the booking tables
pl: Sprawdz dni niedysponowanych

en: Information
pl: Informacja

en: Version
pl: wersja

en: release date
pl: data wydania

en: Links
pl: Linki

en: developer plugin page
pl: strona tworcy

en: visit
pl: odwiedz

en: Changelog
pl: lista zmian

en: new features
pl: udogodnienia

en: WordPress Extend
pl: WordPress Rozszerzenie

en: wordpress plugin page
pl: worpress stronica wtyczek

en: Author
pl: autor

en: Premium Support
pl: premium obsluga techniczna

en: special plugin customizations
pl: dalsze ulepszanie wtyczki

en: Recomended WordPress Plugins
pl: Polecam WordPress wtyczke

en: Booking Manager - show all old bookings
pl: rezerwacji manager - wszystkie stare rezerwacjie

en: This wordpress plugin is  %sshow all approved and pending bookings from past%s. Show how many each customer is made bookings. Paid versions support %sexport to CSV, print loyout, advanced filter%s.
pl: Ta wordpress wtyczka %s pokazuje wszystkie przyjete rezerwacjie w przeszlosci.%s  Ile kazdy klient zarezerwowal. Płatne wersja pozwal exportowac do%scvs i posiada lepsze formatowanie do druku%s.

en: User permissions Settings
pl: Ustawienia uprawnień użytkownika

en: Show settings of user access level to admin menu
pl: Pokaż ustawienia poziomu dostępu użytkowników

en: access level
pl: poziom dostępu

en: Select user access level for this administration page
pl: poziom dostępu dla tej strony administracji

en: Uninstal / deactivation settings
pl: dezaktywacja ustawień

en: Delete booking data
pl: Usuń dane dotyczące rezerwacji

en: when plugin deactivated
pl: gdy wtyczka jest nieaktywny

en:  Check, if you want delete booking data during uninstalling plugin.
pl: Sprawdz czy chesz usunac dane z rezerwacji

en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: Main difference features
pl: Główne różnice

en: Free
pl: Gratis

en: Paid
pl: Platna

en: Functionality
pl: Funkcjonalność

en: all existing functionality
pl: cala Funkcjonalność

en: Multi booking
pl: Wielo - rezerwacyjny

en: several booking for 1 day
pl: kilka rezerwacji w ciagu jednego dnia

en: Time
pl: czas

en: enter/select the booking time
pl: wpisz /  wybierz czas rezewacji

en: Form
pl: Forma

en: fields customization
pl: pola indywidualizowane

en: Email
pl: email

en: email customization
pl: email szczegoly

en: Range selection
pl: Wybór zakresu

en: selection fixed several days
pl: Wybór stalych kilku dni

en: Payment
pl: Zaplata

en: PayPal and Sage payment support
pl: PayPal i Sage system zaplat

en: Season
pl: Pora roku

en: avalaibility filters
pl: dostepne filtry

en: Rates cost
pl: Stawki kosztów

en: depends from season
pl: w zaleznosci od pory roku

en: Advanced cost
pl: Stawki kosztów poszerzonych

en: Depends from number of selected days
pl: W zaleznosci od ilosci wybranch dni

en: Additional cost
pl: dodakowe koszty

en: Discounts / additional cost, depends from selection at form
pl: znizki, / podwyzki, w zaleznosci od wyboru

en: Several forms
pl: wiele form

en: Several booking forms
pl: wiele form do rezerwacji

en: Capacity of resources
pl: pojemnosc, wielkosc

en: can depends from numbrer of selected visitors
pl: moze byc zalezny od ilosci wybranych klientow

en: Cost
pl: koszt

en: free
pl: darmowy

en: Live demo
pl: versja demonstracyjna

en: Purchase
pl: kupuj

en: This functionality exist at the %sBooking Calendar%s %sPremium%s, %sPremium Plus%s and %sHotel Edition%s
pl: Ta funkcja istnieje w %sBooking Calendar%s %sPremium%s, %sPremium Plus%s i %sHotel Edition%s

en: This functionality exist at the %sBooking Calendar%s %sPremium Plus%s and %sHotel Edition%s
pl: Ta funkcja istnieje w %sBooking Calendar%s %sPremium Plus%s and %sHotel Edition%s

en: This functionality exist at the %sBooking Calendar%s %sHotel Edition%s
pl: Ta funkcja istnieje w %sBooking Calendar%s %sHotel Edition%s

en: This functionality exist at the %sBooking Calendar%s %sProfessional%s, %sPremium%s, %sPremium Plus%s and %sHotel Edition%s
pl: Ta funkcja istnieje w %sBooking Calendar%s %sProfessional%s, %sPremium%s, %sPremium Plus%s i %sHotel Edition%s

en: Check %sfeatures%s of each versions, test %sonline demo%s and %sbuy%s.
pl: Sprawdź każda %swersjie%s test  %sdemo%s i %skup.%s

en: More Information about this Plugin can be found at the
pl: Wiecej informacji na temat tej wtyczki jest dostepne w

en:  - custom wp-plugins and wp-themes development, WordPress solutions
pl:  idywidualna produkcja wtyczek dla wordpress

en: Title
pl: tytul

en: Show
pl: pokaz

en: Booking resource
pl: Rezerwacyjne podmioty

en: Number of calendars
pl: ilosc kalendarzy

en: Footer
pl: stopka

en: Example: %sMake booking here%s
pl: na  przyklad: %szrob rezerwacje%s

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
pl: %sWazne%s,Jezeli na tej samej stronie beda obydwa i wtyczka i widget ten ostatini nie pokarze sie

en: Display Booking.
pl: Wyswietl rezerwacjie

en: Booking settings
pl: szegoly rezerwacji

en: This field is required
pl: niezbedne

en: Incorrect email field
pl: zly format email

en: Please, select reservation date(s) at Calendar.
pl: wybierz date w kalendarzu

en: %sPowered by wordpress plugins developed by %s
pl: %snaped organiczny tej wtyczki przez%s

en: Wrong booking hash in URL. Probably its expired.
pl: najprwdopodobniej zly URl

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
pl: zle podana definicjia rezerwacji, moze byc thez zly URl

en: Available
pl: do wynajecia

en: Booked
pl: wynajete

en: Partially booked
pl: czesciowo wynajete

en: First Name (required)
pl: Imie

en: Last Name (required)
pl: Nazwisko

en: Email (required)
pl: email

en: Phone
pl: telefon

en: Details
pl: szegoly

en: Send
pl: wyslij

en: Booking calendar for this booking resource are already at the page
pl: Kalendarz dla tego podmiotu jest juz na stronicy

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
pl: prosze podac skrot [bookingedit] do edytowania.

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
pl: najprwdopodobniej zly URl

en: You do not set any parameters for booking editing
pl: nic nie zostalo ustawione

en: Thank you for your online reservation. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
pl: Dziekujemy za rezerwacje%s postaramy sie wyslac potwierdzenie rezewacji natychmiastowo.

en: New reservation
pl: Nowa rezerwacjia

en: You need to approve new reservation %s for: %s Person detail information:%s Currently new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
pl: Potwierdz rezerwacje %sdla:  %s Dane osobowe:%s Jest w tej chwili nowa rezerwacja.%s Dziekujemy%s

en: Your reservation has been approved
pl: Rezerwacja zostala przyjeta

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit this booking at this page: %s Thank you, %s
pl: rezerwacja %s for: %s jest zatwierdzona.%s mozesz edytowac w: %s Dziekuje, %s

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
pl: Rezerwacja %s na: %s jest przyjeta.%sDziekujemy, %s

en: Your reservation has been declined
pl: Rezerwacja zostala odrzucona

en: Your reservation %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
pl: Rezerwacja %s na: %s zostala anulowana. %sDziekujemy, %s

en: First Name
pl: Imie

en: Last Name
pl: nazwisko

en: yes
pl: tak

en: no
pl: nie

en: Your entered code is incorrect
pl: zly kod

en: Updating...
pl: uakutalnianie

en: Error during updating exist booking in BD
pl: blad w uaktualnianiu istniejacych rezerwacji

en: Error during updating exist booking for deleting dates in BD
pl: blad podczas uaktualniania rezerwacji przy wymazaniu z bazy danych

en: Error during inserting into BD
pl: blad przy wpisaniu do bazy danych

en: Error during inserting into BD - Dates
pl: blad przy wpisaniu dat

en: Updated successfully
pl: uaktualniania zakonczone sukcesem

en: here
pl: tu

en: Error during updating to DB
pl: Blad podczas uaktualniana bazy danych

en: Error during deleting dates at DB
pl: Blad podczas wymazywania dat z bazy danych

en: Error during deleting reservation at DB
pl: Blad wymazywania rezerwacji z bazy danych

en: Deleted
pl: wymazano

en: Done
pl: zrobione

en: The cost for payment
pl: Caly koszt

en: Address (required)
pl: adres

en: City(required)
pl: miasto

en: Post code(required)
pl: kod pocztowy

en: Country(required)
pl: kraj

en: Visitors
pl: gosc

en: Children
pl: dzieci

en: Probably number of selected visitors more, then available at selected day(s)!
pl: Chyba za duzo klientow w porownaniu z wybranymi dniami

en: Error during updating exist booking type in BD
pl: Blad w czasie uakualniania rzerwcyjnego podmiotu

en: Error during booking dates cleaning in BD
pl: Blad w czasie rezerwacji

en: Max available items inside of booking resource
pl: Maksymalna ilosc w tym podmiocie

en: Previos Month
pl: przeszly miesiac

en: Show all booking tables
pl: pokaz wszystkie rezerwacje

en: Hide all booking tables
pl: zaslon rezerwacje

en: Next Month
pl: nastepny miesiac

en: Show booking table
pl: pokaz liste rezerwacji

en: Hide booking table
pl: zakry liste rezerwacji

en: Hide
pl: zakryj

en: Error during updating to DB booking resources
pl: Blad uaktualniana rezerwacyjnego pdomiotu

en: Error during deleting booking resources
pl: blad w usunieciu rezerwacyjnego podmiotu

en: Booking resources managemnt
pl: zarzad podmiotami rezerwacji

en: Resource name
pl: podmiot nazwa

en: Capacity
pl: pojemnosc

en: Parent
pl: Odlglownie do

en: Add
pl: dodaj

en: Add new resource
pl: dodaj nowy podmiot

en: Save
pl: wpisz

en: Advanced Settings
pl: szczegolowe danne

en: Visitors number apply to capacity
pl: ilosc gosci odpowiada pojemnosci

en: Show availability
pl: pokaz wolne

en: Availability description
pl: opis wolnych

en: Type your %savailability%s description
pl: wpisz twoj %s wolne%s opis

en: Available:
pl: Do dyspozycji

en: Default
pl: Wartość domyślna

en: Superior
pl: Wyzszy

en: Presidential Suite
pl: Apartament Prezydencki

en: Royal Villa
pl: krolwski appartament

en: Work days
pl: dzien roboczy

en: High season
pl: w sezonie

en: User  is Activated
pl: Użytkownik jest aktywny

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
pl: %sNie masz uprawnień do tej strony. %sTwoje konto nie jest aktywne, skontaktuj się z administratorem%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
pl: %sNie masz uprawnień do tego typu rezerwacji%s

en: Management of
pl: Zarzad

en: Users managment
pl: zarzadzanie urzytkownikami

en: User name
pl: imie uzytkownika

en: User role
pl: rola uzytkownika

en: Start time
pl: poczatek o  godzinie

en: End time
pl: koniec o godzinie

en: per 1 day
pl: dziennie

en: from the cost of 1 day
pl: z kosztu jednego dnia

en: Additional cost in %s per 1 day
pl: dodatkowe koszty %s dzienne

en:  for all days!
pl: dla wszystkich dni

en: Error during updating to DB booking availability of booking resource
pl: blad podczas uaktualniania bazy danych rezerwacji do dyspozycji

en: Add new booking form
pl: dodaj nowa forme rezerwacji

en: There are no extended booking forms
pl: nie ma poszezonych form rezerwacyjnych

en: Booking form:
pl: forma rezerwacyjna

en: Please, select your type of booking form
pl: prosze wybrac rodzaj formy rezerwacyjnej

en: Standard booking resource cost
pl: normalny koszt rezerwacji

en: Total booking resource cost
pl: Pelny koszt rezerwacji

en: %s - show cost hint for full booking in real time, depends from slection of days and form elements.
pl: %s - pokazuje wzkazowke do pelnej rezerwacji na zywo w zaleznosci od formy i dni.

en: Example: %sThe cost for payment: %s
pl: na przyklad: %s koszt zaplaty jest %s

en: %s - enter direct cost at admin panel at page:
pl: %s - wpisz koszt na stronicy zarzadu:

en: Example: %s
pl: na przyklad: %s

en: unavailable
pl: nie ma do dyspozycji

en: available
pl: do dyspozycji

en: Avalaibility booking type
pl: do dyspozycji typ

en: All days for %s are
pl: wszystkie dni w %s sa

en: Select %s days below or %sadd new season filter%s
pl: wybierz %s dni ponizej albo %s dodaj nowy filter sezonowy%s

en: Name
pl: nazwa

en: Seson rates of booking resource
pl: okresowe ceny dla podmiotu rezerwacji

en: Enter season rate(s) (costs diference in %s from standard cost %s or fixed cost) of booking resource %s or %sadd new season filter%s
pl: wpisz ceny sezonowe roznice w %s miedzy normalna cena %s dla podmiotu rezerwacji%s albo %s dodaj nowy filer sezonowy%s

en: Rates
pl: Ceny

en: Final cost
pl: Cena koncowa

en: for 1 day
pl: za jeden dzien

en: for 1 night
pl: za jedna noc

en: fixed deposit
pl: staly depozyt

en: for 1 hour
pl: za godzine

en: Set cost of booking resource depends from number of selected booking days
pl: ustalona cena podmiotu rezerwacji zalezy od ilosci dni

en: If you add costs here, so %srates%s for this booking resource will not take effect !!!
pl: jezeli dodasz kosz tu , wiec %s ceny %s dla tego podmiotu rezerwacyjnego nie zmienia sie!!!

en: Number of days
pl: ilosc dni

en: Cost of 1 day
pl: cena jednego dnia

en: For
pl: dla/w

en: From
pl: Od

en: to
pl: do

en: day
pl: dzien

en: days
pl: dni

en: Additional cost in USD per 1 day
pl: dodatkowy koszt w USD za dzien

en: Remove
pl: Usun

en: Add new cost
pl: dodaj nowy koszt

en: for all days
pl: dla wszystkich dni

en: day(s)
pl: dzien/dni

en: Error during updating to DB booking costs
pl: Blad w uaktualnianiu bazy dannych dla cen rezerwacji

en: Cost of each booking type
pl: cena kazdego typu rezerwacji

en: Resource Cost
pl: cena podmiotu

en: Names of items from resource
pl: nazwa rzeczy lub podmiotu

en: Setting cost, which depends from number of selected days for reservation
pl: koszt w zaleznosci of ilosci dni

en: Cost for selected days
pl: kosz za wybrane dni.

en: Availability
pl: do dyspozycji

en: Please, enter cost
pl: wpisz koszt

en: of each booking resources. Enter only digits.
pl: dla kazdego podmiotu,wpisz tylko cyfry

en: You can Add or Delete booking resources at the top of this %spage%s
pl: Dodaj albo usun podmioty rezerwacji na poczatku %sstronicy%s

en: Su
pl: Ni

en: Mo
pl: Po

en: Tu
pl: Wt

en: We
pl: Sr

en: Th
pl: Cz

en: Fr
pl: Pi

en: Sa
pl: So

en: Jan
pl: Sty

en: Feb
pl: Lut

en: Apr
pl: Kwi

en: May
pl: Mai

en: Jun
pl: Cze

en: Jul
pl: Lip

en: Aug
pl: Sie

en: Sep
pl: Wrz

en: Oct
pl: Paz

en: Nov
pl: Lis

en: Dec
pl: Gru

en: time
pl: czas

en: No days
pl: nie ma dni

en: Every
pl: kazdego

en: of
pl: w / dla/

en: Error during deleting from DB booking filters
pl: blad w czasie wymazywania z bazy dannych filtrow

en: Filter deleted successfully
pl: fiter wymazany

en: Error during updating to DB booking filters
pl: blad w czasie uaktualniania z bazy dannych filtrow rezerwacyjnych

en: Filter saved
pl: filter wpisany

en: Date filter
pl: filter dzienny

en: Add new filter
pl: dodaj filter

en: Name of filter
pl: nazwa filtru

en: Type your %sfilter name%s
pl: rodzaj %s filtru %s

en: Time or days filter
pl: czas w ciagu dnia

en: Days of week
pl: dni tygodnia

en: Days of month
pl: dni miesiaca

en: Months
pl: Miesiace

en: January
pl: Styczen

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecien

en: June
pl: czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpien

en: September
pl: Wrzersien

en: October
pl: Pazdziernik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzien

en: Years
pl: Lata

en: Type your %sstart time%s
pl: wpisz %spoczatek czsu%s

en: Type your %send time%s
pl: wpisz twoj  %s czas wyslania%s

en: Save changes
pl: Wpisz zmiany

en: Edit
pl: Edytuj

en: Do you really want to delete?
pl: na pewno chesz wymazac?

en: Showing cost at tooltip
pl: pokazac kosz w tooltip

en: Cost description
pl: opis kosztu

en: Type your %scost%s description
pl: wpisz opis %skosztu%s

en: Advanced cost management
pl: szegolowy kosztorys

en: Aditional cost for
pl: Dodatkowy koszt

en: Cost:
pl: koszt;

en: Error during updating cost in BD
pl: Blad w uaktualnieniu kosztu w bazie dannych

en: Start Time is invalid, probably by requesting time(s) already booked, or already in the past!
pl: Czas  pocztkowy nie wazny, chyba juz zarezerwoano albo juz jest w przeszlosci

en: End Time is invalid, probably by requesting time(s) already booked, or already in the past, or less then start time if only 1 day selected.!
pl: Czas  koncowy nie wazny, chyba juz zarezerwoano albo juz jest w przeszlosci albo tez wczesniej niz czas poczatkowy jezeli jeden dzien wybrany

en: Probably by requesting time(s) already booked, or already in the past!
pl: chyba juz zarezerwoano albo juz jest w przeszlosci

en: Costs
pl: Koszt

en: Send payment request to visitor
pl: wyslij po zaplate

en: Save cost
pl: Oszedz na kosztach

en: Error during cost saving
pl: blad w czasie kosztow

en: Cost saved successfuly
pl: koszty wpisane

en: Cost is not correct. It have to be more then 0
pl: koszt nie znany. Musi byc wiekszy niz zero

en: Send payment request to customer
pl: wyslij po zaplate

en: Type your %sreason of payment%s request
pl: wpisz motyw %swyslij po zaplate%s

en: Error during updating wp_nonce status in BD
pl: Blad w uaktualnieniu wp_nonce status w bazie dannych

en: Error during updating wp_payment_request_count status in BD
pl: Blad w uaktualnianiu wp_payment_request_count status w bazie dannych

en: Request is sent
pl: zapytanie zostalo wyslane

en: Request is failed
pl: Zapytanie nie powiodło się

en: Email to "Person" with payment request
pl: email "Osobie" z zapytaniem o zaplate

en: Active
pl: Otwarte - Aktwne

en: Send copy of this email to Admin
pl: Wyślij kopię tego e-maila do zarzadu

en: Subject
pl: Temat

en: Type email subject for %spayment request%s. You can use these %s shortcodes.
pl: Wpisz temat emailu %s z zapytaniem o zaplate%s. Mozesz uzywac ponizsze %ssktorty:

en: Type your %semail message for payment request%s
pl: Wpisz tekst %s z zapytaniem o zaplate%s.

en: Use this shortcodes:
pl: uzy ponizsze skroty:

en: %s - inserting name of person, who made booking (field %s requred at form for this bookmark),
pl: %s - nazwisko osoby ktora zrobila rezerwacje (pole %s ),

en: %s - inserting dates of booking,
pl: %s - wpisujac datiy rezerwacji

en: %s - inserting type of booking resource,
pl: %s - wpisujac rodzaj podmiotu,

en: %s - inserting detail person info
pl: %s - wpisujac dane osobowe

en: %s - inserting cost of payment
pl: %s - wpisujac koszt zaplaty

en: %s - inserting reason of payment, you can enter it before sending email
pl: %s - wpisujac powod do zaplaty, mozna wpisac przed wyslanime email

en: %s - inserting link to payment page for visitor at client side of site,
pl: %s - wpisujac link do strony platnosci od strony gosicinnej witryny

en: %s - inserting link of booking editing by visitor at client side of site,
pl: %s - wpisujac lik do reservacji edytowany przez klijenta

en: %s - inserting link for booking cancellation by visitor at client side of site,
pl: %s - wpisujac link to cancel the reservation by client

en: %s - inserting new line
pl: %s - wpisujac nowa linie

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
pl: Zapalc przez paypal.com

en: Pay now
pl: Zaplac

en: Pay using %s payment service
pl: Zapłacisz za pomocą % s usług płatniczych

en: Auto fill form
pl: wypełnić formularz automatycznie

en: Cost of each booking resource
pl: koszt kazdego podmiotu  rezerwowanego

en: of each booking resource. Enter only digits.
pl: kazdy rezerwoany podmiot wpisz tylko cyfry

en: Save costs
pl: zredukować koszty

en: Sage payment customization
pl: Dostosowywania płatności - Sage

en: Sage payment active
pl: System Sage - uaktywalniony

en: Payment description
pl: Opis oplaty

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
pl: Wpisz rodzaj albo powod do zaplaty

en:  Use these shortcodes for customization:
pl: Uzywaj ponizsze skroty do dostosowania:

en: %s[bookingname]%s - inserting name of booking resource,
pl: %s[bookingname]%s - wpisujac nazwe podmiotu rezerwacji,

en: %s[dates]%s - inserting list of reserved dates
pl: %s[dates]%s - wpisujac liste zarezerwowanych dat

en: %s[datescount]%s - inserting number of reserved dates
pl: %s[datescount]%s - wpisujac ilosce zarezerwowanych dat

en: Show payment description
pl: Pokaz opis zaplaty

en: at booking form nearly pay button
pl: w formie do rezerwacji blisko przycisku zaplac

en: Choose live or test environment
pl: Wybierz test albo na zywo fomat

en: SIMULATOR
pl: symulator

en: TEST
pl: Test

en: LIVE
pl: na zywo

en: Select SIMULATOR for the Simulator expert system, TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
pl: wybierz symulator for the Simulator expert system, Test do probowania systemu lub na zywo format.

en: Return URL after Successful order
pl: adres url do powrotu po skutecznej transakcji

en: Enter a return relative Successful URL. Sage will redirect visitors to this page after Successful Payment
pl: wpisz adres zblizony do adressu URL Sage wysle gosci na ta stronice po zaplacie

en: Please test this URL. Its have to be valid
pl: Prosze sprobowac ten Url adres . Musi on istniec.

en: Return URL after Failed order
pl: adres powrotny URL gdy transakcja nie doszla do skutku.

en: Enter a return relative Failed URL. Sage will redirect visitors to this page after Failed Payment
pl: wpisz relatywny Url adress. Sage wysle gosci na ta stronice gdy nie udalo sie skasowac

en: Auto approve/cancel of booking
pl: automatycznie zaakceptowac/ anulowac rezerwacje.

en: Vendor Name
pl: Nazwa Sprzedawcy

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
pl: to musi odzwierciedlac nazwe sprzedawcy otrzymana od Sage pay albo ta ktora zostala wybrana w czasie aplikacji.

en: XOR Encryption password
pl: Szyfrowane XOR hasło

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
pl: to musi byc takie jak Szyfrowanie XOR hasło otzymane od Sage Pay

en: Choose Payment Currency
pl: wybierz walute

en: U.S. Dollars
pl: Dolary amerykanskie

en: Euros
pl: Euro

en: Pounds Sterling
pl: Funty szterlingi

en: Yen
pl: jeny

en: Australian Dollars
pl: dolary australijskie

en: Canadian Dollars
pl: dolary kanadyjskie

en: New Zealand Dollar
pl: dolary nowo zelandzkie

en: Swiss Franc
pl: franki szwajcarskie

en: Hong Kong Dollar
pl: dolary honkkongu

en: Singapore Dollar
pl: dolary singapuru

en: Swedish Krona
pl: korony szwedzkie

en: Danish Krone
pl: korony dunskie

en: Polish Zloty
pl: zlotowki polskie

en: Norwegian Krone
pl: korony norweskie

en: Hungarian Forint
pl: forinty wegierskie

en: Czech Koruna
pl: korony czeskie

en: Israeli Shekel
pl: szekle izraelskie

en: Mexican Peso
pl: pesety meksykanskie

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
pl: reale brazylijskie (tylko dla brazylijczykow)

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
pl: Ringgity malezyjskie (tylko dla Malezji)

en: Philippine Pesos
pl: pesety filipinskie

en: Taiwan New Dollars
pl: nowe dolary tajwanskie

en: Thai Baht
pl: Baht tajlandzki

en: This is the currency for your visitors to make Payments
pl: oto waluta w ktorej gosci bede placic

en: Transaction type
pl: rodzaj oplaty

en: PAYMENT
pl: oplata

en: DEFERRED
pl: odroczona

en: AUTHENTICATE
pl: uwiarygodnić

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATE if your Sage Pay account supports those payment types
pl:  to moze byc umorzone albo uwiarygodnione jezeli Sage Pay rachunek pozwala na ten rodzaj operacji

en: PayPal customization
pl: PayPal konfiguracja

en: PayPal active
pl: PayPal aktywny

en: Chose payment mode
pl: prosze wybrac sposob zaplaty

en: Live
pl: na zywo

en: Paypal Email address to receive payments
pl: paypal email w celu otrzymywania zaplaty.

en: This is the Paypal Email address where the payments will go
pl: Oto jest email gdzie pienieadze beda wyslyane od Paypal

en: Show Reference Text Box
pl: Pokaz dodatkowe pola

en: Reference Text Box Title
pl: Dodatkowe nazwy do wyslania tytul

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your emeil). The visitors will see this text
pl: wpisz nazw dla pola odwołania tekstowego

en: Return URL from PayPal
pl: adres zwrotny z paypala

en: The URL to which the payer’s browser is redirected after completing the payment; for example, a URL on your site that displays a {Thank you for your payment page}.
pl: adress url na ktory  przeglądarka jest przekierowywana po zaplaceniu, na przykład adres URL witryny, który wyświetla {Dziękujemy za zaplate}.

en: For using this feature you %smust have activated auto return link%s at your Paypal account.
    Follow these steps to configure it:%s
    1. Log in to your PayPal account.%s
    2. Click the Profile subtab.%s
    3. Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.%s
    4. Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.%s
    5. For the Return URL, enter the YOUR URL for your site for successfull payment.
pl: zeby to uzywac potrzeba %sauto powrotny link %s w twoim koncie Paypal.
    oto jak to zrobic:%s
    1.zaloguj do paypal.%s
    2. kliknij na profil.%s
    3. wybierz witryn  preferencje płatności w kolumnie sprzedajacego%s
    4. potem wybierrz powrot automatyczny kliknij na on.%s
    5. wpisz stronice Url z witryny wybrana na zakonczenie transakcji

en: Cancel Return URL from PayPal
pl: URL Powrót Anuluj z PayPal

en: A URL to which the payer’s browser is redirected if payment is cancelled, for example, a URL on your website that displays a {Payment Canceled} page.
pl: Adres URL, do którego goscia przeglądarka jest przeslana, jeśli transakcja zostanie anulowana, na przykład, adres URL na swojej stronie, który wyświetla {Odwołanie Płatność} stronice.

en: Button types
pl: rodzaj przycisku

en: Billing form fields customization
pl: formularza płatności dopracowanie

en: First Name(s)
pl: Imie

en: Billing Address
pl: adres rachunku

en: Billing City
pl: miasto  rachunku

en: Post Code
pl: kod pocztowy

en: Country
pl: kraj

en: These %sfields confuguration is obligatory, for Sage payment%s system!
pl: Ta konfiguracjia pól%s jest obowiązkowa, do systemu zapłaty% s! Sage

en: Time Format
pl: Format czasu

en: Type your time format for showing in emails and booking table. %sDocumentation on time formatting.%s
pl: Wpisz swój format czasu na pokazanie w e-mailach i tabeli rezerwacj . sDocumentation%s do formatowanie.% s

en: Selection of FIXED number of days by ONE mouse click
pl: Wybór określonej liczby dni, jednym kliknięciem myszki

en: Selection of DYNAMIC number of days by TWO mouse click
pl: zmienny wybór liczby dni, przez dwa kliknięcia myszką

en: Count of days
pl: liczba dni

en: in %srange to select%s
pl: w %slini do wyboru%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
pl: wpisz %silosc dni w lini do wyboru w zakresie%s

en: Start day of range
pl: poczatkowy dzien

en: Any day of week
pl: byle ktory dzien

en: Select your start day of range selection at week
pl: wybierz poczatek zakresu

en: Minimum days count
pl: minimalna liczba

en: Type your %sminimum number of days for range selection%s
pl: wpisz %s minimalna ilosc dni do zakresu%s

en: Use fixed time
pl: uzywaj staly czas

en: in range selections
pl: w zakresie

en: %sstart booking time%s
pl: %s poczatek rezerwacji%s

en: Type your %sstart%s time of booking for range selection
pl: wpisz %s poczatkowy%s czas do zakresu w rezerwacji

en: %send booking time%s
pl: %s koncowy czas%s

en: Type your %send%s time of booking for range selection
pl: wpisz %sczas%s wyslania rezerwacji na wybór zakresu

en: Payment for booking of the %s for days: %s
pl: zaplata za rezerwacje %s za %s dni.

en: Enter your phone
pl: wpisz telefon

en: You need to make payment for reservation
pl: nalezy zaplacic za rezerwacje

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s You can make payment at this page: %s  Thank you, %s
pl: Musisz dokonać płatności%s za%s rezerwacjie w%s. %s można dokonać płatności na tej stronie:%s Dziękuję,%s

en: Error during updating hash in BD
pl: Błąd podczas aktualizacji hash w bazie danych

en: The booking is cancel by visitor.
pl: rezerwacja zostala anulowana

en: The booking is cancel successfully
pl: anulowanie sie powiodlo

en: Default booking resource
pl: przykladowy zasobów rezerwacji

en: All reservations
pl: wszyskie rezerwacje

en: All incomining reservations
pl: nadchodzace rezerwacje

en: Select your default booking resource. Opening from this resource.
pl: wybierz przykladowy podmiot rezerwacje. zaczyna sie ztad

en: URL for bookings edit
pl: adres Url do edytowania rezerwacji

en: Type URL for bookings edit by %svisitors%s. You must use %s shortcode, at this page.
pl: Wpisz adres URL dla edycji rezerwacji przez %svisitors%s. Musisz użyć%s skrot w tej stronicy.

en: Change hash after approvment of booking
pl: zmiana wartość funkcji mieszającej po przyjeciu rezerwacji

en: Uncorrect date format
pl: niepoprawnie sformuowana data

en: Incoming
pl: nadchodzace

en: all reservations
pl: wszyskie rezerwacje

en: all incoming reservations
pl: wszyskie nadchodzace rezerwacje

en: All incoming reservations
pl: wszyskie nadchodzace rezerwacje

en: Do you really want to delete this type?
pl: jestes zdecydowany zeby to wymazac?

en: Deleting...
pl: poszlo....

en: Saving...
pl: Zapisywanie ...

en: Bookings
pl: rezerwacje

en: Error during updating remarks in BD
pl: blad w czasie uaktualniania uwag w bazie danych

en: Email to "Admin" after booking at site
pl: email  do "zarzadzajacego" po rezerwacji w witrynie

en: To
pl: do

en: Type your email subject for %schecking booking%s. You can use these %s shortcodes.
pl: wpisz temat dla %sprawdzenie rezerwacji%s. mozliwosc nastepujacych  %sskrótów

en: %s - inserting detail person info,
pl: %s - wpisujac dane osobowe.

en: %s - inserting moderate link of new booking,
pl: %s - wpisujac link to sprawdzenia rezerwacji

en: %s - inserting cost of this booking,
pl: %s - wpisujac koszt rezerwacji.

en: Email to "Person" after new reservation is done by this person
pl: email do "osoby" po rezerwacji jest wylsany przez.

en: Type your %semail message for visitor after creation new reservation%s at site
pl: napisz %s email dla gosci po zakonczeniu rezerwacji%s w witrynie

en: Email to "Person" after approval of booking
pl: Email do "Osoby" po zatwierdzeniu rezerwacji

en: Type your email subject for %sapproval of booking%s. You can use these %s shortcodes.
pl: napisz temat emailu do %szatwierdzenia rezerwacj%s. mozna uzywac ponizsze %s skroty.

en: Type your %semail message for approval booking%s at site
pl: napisz %s email tresc na potwierdzenie rezerwacji%s w witrynie

en: Email to "Person" after deny of booking
pl: email do "osoby" po odrzuceniu rezerwacji

en: Type your email subject for %sdeny of booking%s. You can use these %s shortcodes.
pl: napisz tytul emailu gdy %s nie przyjeto rezerwacji%s mozna uzywac ponizsze %sskroty.

en: Type your %semail message for deny booking%s at site
pl: napisz %s email tresc gdy odrzucono rezerwacje %s w witrynie

en: %s - inserting reason of cancel booking
pl: %s - wpisanie powodu anulowanie rezerwacji:

en: Email to "Person" after modification of booking
pl: email do "osoby" po zmianach w rezerwacji

en: Type your email subject for %smodification of booking%s. You can use these %s shortcodes.
pl: temat emailu po %s zmianach w rezewacji%s. uzywaj ponizsze %s skroty

en: Type your %semail message for modification booking%s at site
pl: napisz %s tresc na zmiany w rezerwacji %s w witrynie

en: Form fields
pl: Pola formularzy

en: Parameters:
pl: Parametry:

en: %sUse these shortcode types for inserting fields into form:%s
pl: %s uzywaj ponizsze skroty do wpisywani pol w formie%s

en: %s - calendar
pl: %s - kalendarz

en: %s - CAPTCHA
pl: %s - CAPTCHA test turinga

en: %s - text field.
pl: %s - miejsce na tekst

en: Example: %sJohn%s
pl: na przyklad: %sJasiu%s

en: %s - start time field.
pl: %s - czas poczatku.

en: Example: %s. If you have already predefined times, you can also use this shortcode: %s
pl: na przyklad: %s jezeli czas juz zostal okreslony, mozna uzywac ten skrot:%s

en: %s - end time field.
pl: %s - czas konca

en: If you have already predefined times (start and end time), use this code: %s
pl: jezeli juz okresliles czas (poczatek i koniec) uzywaj ten skrot %s

en: %s - duration time field.
pl: %s - czas trwania

en: If you set already start time, you can set duration of time using this shortcode: %s. You do not requre endtime.
pl: jezeli poczatek jest ustalony mozna zapisac dlugosc trwania za pomoca tego %s . nie potrzebny jest czas zakonczenia

en: %s - additional time field (as an additional property). Do not apply to the dividing day into sections.
pl: %s czas dodatkowy (jako dodatkowa opcja). nie stosuje sie do podzialu w czesci

en: Example: %s
pl: na przyklad: %s

en: %s - select field,
pl: %s - pole do wyboru

en: %s - checkbox field,
pl: %s - kratka,

en: Example #1: %s
pl: przyklad #1: %s

en: Example #2: %s - checked by default
pl: przyklad #2: %s - wybrane zgory

en: Example #3: %s - several values
pl: przyklad #3: %s - kilka wartosci

en: %s - textarea field,
pl: %s - miejsce na tekst,

en: %s - countries list field,
pl: %s - lista krajow,

en: %s - submit button,
pl: %s - przycisk wysyłania,

en: Example: %sSend%s
pl: przyklad: %swyslij%s

en: %s - inserting new line,
pl: %s - wpisujac nowa line

en: use any other HTML tags (carefully).
pl: ostroznie z Html.

en: Reset to default form
pl: wpisac poczatkowe  wartosci

en: Reset to default Payment form
pl: resetowanie do wstepnych warunkow

en: Use these shortcodes for customization:
pl: uzywaj ponizsze skroty

en: %s - inserting data from fields of booking form,
pl: %s wpisujac wartosci z formy rezerwacyjnej.

en: Reset to default form content
pl: resetowanie do wartosci wstepnych

en: Reset to default Payment form content
pl: resetowanie do wstepnego systemu plac

en: Number of visitors
pl: ilosc gosci

en: Address
pl: adres

en: City
pl: miasto

en: Post code
pl: kod pocztowy

en: Your reservation %s for: %s is processing now! Please, wait for the confirmation email.  %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
pl: Twoja rezerwacja %s do %s przetwarza się teraz! Proszę poczekać na e-mail z potwierdzeniem. %sYou może edytować ten rezerwacji na tej stronie:%s Dziękuję,%s

en: The reservation has been modificated
pl: rezerwacja zostala zmieniona

en: The reservation %s for: %s has been  edited. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
pl: rezerwacji %s dla:%s była edytowana.  %smożesz edytować ta rezerwacje na tej stronie:%s Dziękuję,%s

en: Saved
pl: zapisano

en: Error during editing BD
pl: blad w edycji bazy danych

en: Error during deleting from BD
pl: blad w wymazaniu z bazy danych
